Žádný zámečník se neobejde bez kvalitního nářadí a do této kategorie patří i závitníky Narex. Firma Narex má za sebou mnoho desítek let úspěšné činnosti, specializuje se na výrobu strojů, nářadí a pomůcek pro strojírenskou výrobu, pro profesionály i amatéry. Znají ji dobře i kutilové, kteří využívají závitníky, montážní klíče, kleště, šroubováky, vrtačky, brusky, pily a další ruční mechanické i elektrické nářadí k občasné práci pro zvelebování svých příbytků.

strojní závitník

Zaměříme-li pozornost k závitníkům, podle jakého kritéria bychom je měli vybírat?

Jaký řeže závit – v naší zemi převládá závit metrický, ale existují i další závity, jako je trapézový, Whitworthův, oblý nebo trubkový. Každý, kdo se kovovýrobou zabývá, by měl vědět, jaký typ závitu se využívá pro určité aplikace a prostředí a podle toho také volit závitníky.

šroubení se závitem

Sady nebo jeden kusNarex závitníky existují buď v sadách po třech anebo je to pouze jeden závitník. Sady se používají v kusové výrobě, což je případ zmiňovaných kutilů, zatímco v sériové strojní výrobě by se řezání závitů závitníkovými sadami časově vůbec nevyplatilo. Sady závitníků se značí počtem zářezů pod upínací částí, jeden zářez znamená první ze sady, dva zářezy druhý a tři zářezy nebo žádný zářez je určen pro finální operaci.

Nástrojová ocel – výrobci závitníků se zpravidla opírají o nástrojovou ocel třídy 19. Pro ruční výrobu a malé série a občasné využívání postačí běžná nástrojová ocel 19 4xx, zatímco pro strojní výrobu ve velkých sériích je vhodnější nástrojová ocel tzv. rychlořezná, označená jako 19 8xx.

Kdo maže, ten jede – základním předpokladem k úspěšné práci s těmito nástroji je především mazání obráběné části. Zpravidla jde o olej, v některých případech o emulzi, mazání zabraňuje poškození povrchu obrobku i samotného nástroje a prodlužuje jeho životnost