Výuka tanečních lekcí společenského a sportovního tance představuje pro mladé, dospívající chlapce a dívky velkou životní zkušenost. Kromě zvládnutí krokových variací a pohybu na parketu se seznamují s vystupováním, chováním a bontonem v prostředí tanečních sálů a budoucích plesových sezon. Taneční výuka vyžaduje kromě obleku a vhodné toalety také patřičnou obuv. Chlapci mají situaci poněkud snazší, vybírají si obvykle modely tvarově podobné, které se přibližují běžným prototypům každodenní obuvi, dívky však musí volit ze speciálních typů, pro tyto účely vyráběných.
taneční pár při vystoupení

Speciální společenská obuv

Většina dívek se domnívá, že na tanečním parketu vystačí s obyčejnými střevíčky na podpatku, ale musíte si uvědomit, že výukové lekce, to není jen posezení v kavárně v plesových šatech. Jsou to hodiny a hodiny namáhavé dřiny na tvrdých dřevěných parketách. Nohy jsou v pohybu prakticky neustále, po celou dobu výuky. Do tanečních se vyplatí zakoupit boty nové, především dobře ohebné, pohodlné, lehké a zároveň pevné, nejlépe speciálně určené pro tanec.
taneční póza

Výroba taneční obuvi

Výrobci pamatují na zvýšenou zátěž v tanečních kurzech a produkují sice módní, ovšem pevnou obuv z kvalitní kůže, případně z její vhodné náhrady – saténu. Vnější část bývá upravena podle požadovaného vzhledu semišovou kůží, brokátem apod. Podrážka bot by měla být v ideálním případě zhotovena z hladké, broušené kůže, která nepodkluzuje, na rozdíl od běžných bot na podpatku, jež na kluzkých parketách mohou být dokonce nebezpečné.
boty tanečnice

Velikost podpatku a zapínání

Taneční parket je pracoviště, kde se vaše nohy nezastaví, pamatujte na to a zapomeňte na jehlové podpatky, nebo slušivé balerínky. Optimální výše podpatku je 3 – 4 cm. Do tanečních lekcí jsou vhodnější boty s otevřenou špičkou, které jsou vzdušnější a příjemnější. Podpatek by měl být opět opatřen, jako podrážka, hlazenou kůží, která brání podkluzování a zároveň zadírání bot po parketách.
Podstatné je, aby byla pata chráněna pevným řemínkem, nejlépe rychloupínacím ve tvaru písmene T. Ten upne nárt i kotník pevně k patě a obuv se snadno přizpůsobí všem tanečním kreacím na parketu. Na závěr zbývá už jen vybrat vhodnou barvu, aby ladila k oděvu a nezapomeňte boty nejprve prošlápnout, než na taneční parket vstoupíte.