Propolis je přírodní příjemně voňavá pryskyřičná látka vznikající jako produkt včely medonosné. Jedná se o směs včelích vosků, pryskyřičných látek, éterických olejů a balzámů. Může nabývat různých odstínů žluté až hnědé barvy. Včely s ním ochraňují své úly před nepřáteli, bakteriemi a viry. Tento úžasný produkt využívají od včel také lidé, jelikož má blahodárné účinky na naše zdraví.
sběr pylu.jpg 

Jak vzniká?

Aby mohl propolis vzniknout, musí nejprve včely nasbírat stromovou pryskyřici, kterou následně smíchají s výměšky z jejich žláz a donesou ji zpátky do úlu. V úlu je propolis využíván hlavně k ochraně nebo jako stavební materiál. Ochranná funkce se projevuje například, když se snaží vetřít do úlu nějaký vetřelec. Včely ho rychle obalí propolisem, jenž si s nezvaným hostem rychle poradí, protože jak už bylo řečeno, zničí veškeré viry nebo bakterie. Stavební funkce je využita především pro natírání stěn úlu (kdy působí jako desinfekce), izolaci úlu, vyztužení a vystlání buněk plástů.
plástev medu.jpg 

Proč je pro nás užitečný?

Pro člověka je propilis velmi přínosný díky svým protizánětlivými a desinfekčními účinky, schopností snižovat citlivost na bolest. Obsahuje zdravý vitamín B, třísloviny, minerály. Dokáže urychlit hojení ran a podporuje nás imunitní systém. Skvělá na něm je, že se neprokázala jeho jakákoliv toxicita nebo nežádoucí účinky. Na jeho pozitivní účinky nevzniká rezistence.
Surová forma propolis se dá použít, když nás trápí bradavice, či bolesti zubů.
Zjistilo se, že se může využívat při plísních na kůži, křečových žílách, jizvách, hemeroidů, nejrůznějším poraněním.
 

Vnější a vnitřní užití

Na vnější užití se používá propolis ve formě mastí, kapek nebo tinktury. Najdeme jej v ústním spreji, mýdle, zubní pastě a dalších. Výsledkem vnějšího užívání je pomoc při léčbě aftů, akné, oparů, bradavic, lupénky, vypadávání vlasů, migrény.
Vnitřní užití je prováděno smícháním kapek nebo tinktury s vodou, medem, cukrem nebo třeba mlékem a následným užitím. Může nám pomoct urychlit léčení angíny, chřipky, astmatu, zánětů močových cest.