Dnes je prakticky každá místnost v jakémkoliv domě či bytě vybavena buď okny, které je možno otevřít, nebo jiným systémem odvětrávání. Tento systém je natolik důležitý, že je povinnost jeho instalace zakotvena dokonce i v zákoně.

Jistě, můžeme se ptát, zda je skutečně tak nezbytné mít možnost výměny vzduchu. Přeci jen, má to i své nevýhody, zvláště v zimě. I proto koneckonců lidé investují do plastových oken, které propouští jen minimum venkovního vzduchu, pokud nejsou otevřená. Pokud je však máte nainstalovaná, je doporučováno, abyste je otevřeli minimálně na pět minut denně, a to bez ohledu na venkovní počasí.

vetrani1

Proč je ale na to kladen takový důraz? Jednoduše proto, že zde nejde o nic menšího, než o zdraví lidí. Jak se v místnosti dýcháním spotřebovává kyslík a nahrazuje jej vydýchaný oxid uhličitý, začíná se nám dýchat stále hůře. Ve skutečně extrémních případech to může vést až k udušení.

Dále je nutné si uvědomit, že nejen oxid uhličitý se v našem vzduchu hromadí. Platí to zvláště v kuchyni, pokud máte plynový sporák. Zde je možnost rychlého vyvětrání snad nejdůležitější. Pokud totiž zapomenete vypnout plyn, což se může poměrně snadno stát, je nutné se jej co nejrychleji zbavit. Nejenže totiž může způsobit otravu, navíc je i hořlavý. Pokud bychom v jeho blízkosti například škrtli sirkou, následky by mohly být katastrofální.

vetrani2

I proto mají kuchyně dva odvody vzduchu – okno a odsávačku nad sporákem. Ty umožňují, abychom se rychle zbavili nepříjemných zápachů, nejen z plynu, ale například i z připáleného jídla. Všichni totiž víme, že to není nic příjemného, když se nám připálí například maso.

Je tedy jasné, že umožnění větrání je velmi důležité z mnoha důvodů. Je proto jen pochopitelné, že je to jeden ze zákonů, které se vždy pečlivě dodržují. Koneckonců, jde zde především o naše zdraví, a často i zdraví našich dětí. A to se rozhodně nevyplatí riskovat.