I když na vaše děti mnohdy nadáváte, trápíte se s nimi a máte pocit, že jsou pořád nevděčné a bez vás by si nedovedly zavázat ani tkaničku nebo otevřít lednici, jednou přijde čas na to, aby vás přesvědčily o opaku. A vy samozřejmě s tímto krokem dospějete do stádia smutku a výčitek, že jste na nich měli být jako rodiče hodnější, aby od vás tak brzy neutíkaly.
kluk na kolejích

Když se vaše dítě plánuje odstěhovat

Je to proces, kterému nijak neporučíte. Přichází tak nějak sám a vždy v době, kdy je vaše dítě připravené se od vás odpoutat a pustit se do života, který bude pro něho nejen zkouškou ohně, ale taktéž i v něčem osvobozující. Toto nelehké období (pro rodiče), přitom nastává už v poměrně brzkém věku dítěte a mnohdy začíná přemýšlet o osamostatnění se, už když mu je osmnáct.
Nezoufejte, vaše dítě potřebuje v životě zažít takovou „školu“, která z něho udělá zodpovědného a schopného člověka, který se o sebe dovede postarat i bez pomoci rodičů a řešit problémy, které nastanou bez toho, aby mu s nimi někdo pomáhal za něho.
Teprve pak pochopí, o čem je dospělost a jaké povinnosti jsou potřeba k tomu, aby se vzdalo svého dětství.
stěhování pomocí kola

Nebraňte mu v tom, ale dejte požehnání

To, že vaše dítě potřebuje prostor a chce zkusit, jaké to je bydlet samo ještě neznamená, že ho už nikdy neuvidíte. Věřte tomu, že k vám na návštěvu bude chodit rádo, a pokud bude bydlet blízko vás, tak i poměrně často. Nemějte strach, že z něho nebudete mít plnou hlavu i po jeho odchodu – právě naopak, budete!
Co mu bude mnohem přínosnější pro jeho nový start do života, budou zkušené rady a tipy, jak to zvládnout a na co si dát pozor. Upozornit byste ho měli především na to, ať si dává pozor na finanční hospodaření, které bude mít pod palcem a bude se muset starat sám o sebe. Možná vám to bude mít zpočátku za zlé, ale časem pochopí, jak nesmírně vzácná rada do života to byla.
Těšte se z úspěchu, kterým si právě prochází vaše dítě, protože i pro něho je to změna, která mu neposkytuje jistotu a bude se mu po vás stýskat. Jen přece s vámi žilo celý život, kde mělo všeho dostatek a je dobré, že dospělo do stádia, kdy ví, že je načase vyletět z hnízda.