Šalvějový čaj je nálev, který se vyrábí z listů šalvěje lékařské. Tato bylina je ze stejné čeledi bylin jako máta, a proto můžete ucítí tóny máty i v chuti právě šalvěje. Běžně se používá jako koření, je ovšem také už dlouhá století součástí přírodní medicíny, jelikož šalvěj má skvělé zdravotní účinky. Pojďme se podívat, jaké účinky na nás může mít šalvějový čaj.

šalvěj

Příznaky menopauzy

Pokud jste právě v období, kdy si procházíte menopauzou, určitě doporučujeme začít s pravidelným pitím šalvějového čaje. Pomáhá totiž účinně bojovat proti projevům menopauzy, zejména proti návalům horka. Návaly horka jsou právě jedním s nejvíce obtěžujícím projevem menopauzy, proto je šalvěj u těchto žen tolik oblíbená.

Protizánětlivá

Šalvěj také účinně bojuje se záněty. Dlouhodobé záněty ohrožují náš organismus a mohou zvýšit riziko dalších onemocnění. V šalvěji se nachází kyselina ursolová, což je látka, která má silné protizánětlivé vlastnosti. Jiné studie zase uvedly, že šalvěj dokáže v krvi zvýšit vylučování protizánětlivých sloučenin. Proto se doporučuje šalvěj například kloktat ve chvíli, kdy se léčíte se zánětem dutiny ústní.

šalvěj

Pokožka

Šalvěj má také blahodárný vliv na naši pokožku. Už dlouhá staletí se v přírodní medicíně používá k léčbě kožních onemocnění. Podporuje totiž růst nových kožních buněk. Bylo také prokázáno, že dokáže zpomalovat proces stárnutí a částečně omezit tvorbu nových vrásek. Šalvějový čaj je také nápomocný při hojení různých poranění kůže.

Podpora mozku

I na náš mozek má šalvěj blahodárné účinky. Pokud trpíte poruchami paměti, nebo vás trápí psychické obtíže, jako jsou deprese nebo úzkosti, i v tomhle vám může pomoci šalvěj. Studie ukázali, že šalvěj pomáhá ke zlepšení paměti, zlepšuje náladu, zlepšuje pozornost, bdělost a navodí u vás při větších dávkách pocit klidu a spokojenosti.