O tom, že existuje nějaká výroba, víme všichni, i když se na této přímo nepodílíme, víme o ní přinejmenším proto, že to, co z této vzchází, tedy výrobky, používáme dnes a denně.

Kdykoliv my lidé něco potřebujeme, najde se v naší společnosti někdo, kdo to pro nás vyrobí. A protože klademe na takové výrobky stále vyšší a vyšší nároky, musí se i produkce čehokoliv zdokonalovat, abychom byli uspokojeni. Už dávno si nevystačíme s tím, co se vyrobí lidskýma rukama za použití nanejvýš nějakého toho jednoduchého náčiní, nejednou už nestačí ani to, co by pro nás někdo vyrobil na továrních strojích. Chceme víc a víc. Zkrátka a dobře stále častěji bažíme po tom, co bylo vytvořeno metodou trojrozměrného tisku.

tiskárna a počítač

Ano, výrobky nejrůznějšího druhu už lze v dnešní době i vytisknout. Přičemž si ale musíme hned zkraje říci, že pochopitelně nejde o tisk nějakých obrázků, o výtvory ploché, dvojrozměrné, ale o skutečné trojrozměrné předměty.

I to už dnes specifické tiskárny umí. A jakkoliv to může vypadat jako něco iluzorního z románů Julese Verna, není tomu tak. Takový tisk si ve výrobě vydobývá své místo a je stále běžnější. Natolik, že už dnes vlastně není ani zakázkový 3d tisk nemožný. Každý si už dnes může nechat vytisknout to, co potřebuje, a to ať už jde o nějaký propagační předmět, těžko získatelný náhradní díl, prototyp výrobku předcházející sériové výrobě nebo třeba i hotové sériové výrobky určené přímo k distribuci a prodeji.

tiskárna 3D

A jak to funguje? Prostě se připraví model toho, co má být vyrobeno, a tiskárna podle tohoto z nataveného a tryskou vytlačovaného materiálu vrstvičku po vrstvičce vytvoří finální výrobek. Spolehlivě, kvalitně, s minimem odpadu, za cenu závisející na použitém materiálu a náročnosti s tím souvisejících prací.

A podobnou možnost si už dnes můžete dopřát i vy. I vám tu vyrobí to, co potřebujete.