Jedinečnost

Někteří lidé chtějí vynikat svou vlastní osobností a být ovcí ve stádu se jim příčí již ze samotné podstaty. A právě šperk je jedinečnou možností, jak na sebe upozornit, odlišovat se a být jedinečný. Již za socialismu se lidé snažili vystoupit z konfekční pseudostability, co určovala trendy uniformně laděnému národu. Ke konci 80. let se již běžně šily podle střihů z Burdy netradiční kabáty, bundy, halenky a kalhoty a k nim výborně pasovaly výrobky ze šperkařských dílen. Dnes tento trend opět nabírá na síle. Zdobit se šperkem již tedy není výsadou pouhých panovníků a šlechty, která dávala poddaným jasně najevo svou nadřazenost.
modrooká zrzka

Erotika

V přírodě to funguje na shodném principu a lidé nejsou výjimkou. Výrazné zbarvení má přilákat opačné pohlaví a pářením zabezpečit zrod nového života a pokračování genové výbavy. Zajímavé je, že u mnoha zvířat jsou pestře zbarvení samečci, zatímco samičky jsou spíše nevýrazné, vyniká to např. u akvarijních rybek – živorodek (paví oko nebo mečovka).
Člověk se chová podobně, většinou ženy se krášlí náramky, náhrdelníky a prsteny, aby zdůraznily své fyzické přednosti a upozornily na některé erotické detaily. Náušnice zdobí lalůčky ušních boltců, které jsou považovány za smyslný symbol odjakživa. Prsteny na rukou i na nohou působí rovněž velmi silně a podobně i řetízky zavěšené u kotníků. Ozdoby v blízkosti pupíku si kladou za cíl zaměřit pozornost na silnou erotogenní zónu, stejně tak zavěšené náhrdelníky v hlubokém dekoltu. V podstatě jemnou a skrytou formou dávají najevo, abychom se všimli právě těchto partií.
dívka s náhrdelníkem

Akupresura

Na těle má každý z nás miliardy akupresurních bodů a mnohdy si je nevědomky nebo podvědomě stlačujeme, abychom rozproudili v těle energetické meridiány. Šperky umístěné na patřičných místech vykonávají stejnou práci, zvláště markantní je to u prstenů, náušnic a náramků.