Barvy ve Vaší zahradě nejsou výsadou pouze teplých měsíců. Krása bobulí doplní barevné podzimní variace a vynikne i v zimní zasněžené krajině. Bobule nejen hezky vypadají, ale slouží dokonce i jako občerstvení divoké zvěři. Podle vkusu či typu zahrady je k dispozici nepřeberné množství barev a odstínů – od červené, oranžové, růžové až po modrou, fialovou či bílou.

Vyberte si z následujících rostlin ty, které ozdobí Vaši zahrádku:

bobule pod sněhem

Cesmína

Tento tradiční symbol Vánoc v Anglii již s oblibou pěstujeme i u nás. Abychom se dočkali červených plodů, musíme vysadit nejméně 2 rostliny, samčí a samičí. I když pro člověka jsou bobule prudce jedovaté, vysazením této rostliny pomůžeme v zimních měsících ptactvu. Tradičním vánočním druhem je cesmína ostrolistá se svými zoubkovanými listy. Je velmi vhodná k výrobě vánoční výzdoby nebo adventních věnců.

 

Pámelník

Jedná se o známý keř s kulatými bílými plody, na které jsme jako děti šlapaly, protože vydávaly zvuk prasknutí. Husté keře jsou velmi nenáročné na údržbu a snesou i silné mrazy. Kuličky vydrží na keři po celou zimu. Nejčastěji se setkáváme s pámelníkem bílým, občas také s pámelníkem červenoplodým, který má růžové bobule.

plody cesmíny

Ptačí zob

Oblíbený keř, hojně používaný jako živý plot. Je velmi nenáročný a výborně se tvaruje a omlazuje. Bílé vonné květy po opadání střídají leskle modré až černé bobule.  Keř dorůstá do výšky až 4 metrů a v zimě zůstává částečně zelený. Mezi druhy ptačího zobu najdeme také stálezelené nebo zakrslé.

 

Hlohyně

Jedná se o dekorativní stálezelený keř, který se na jaře pyšní bohatým bílým květenstvím. Jeho hlavní ozdobou jsou však oranžové, žluté nebo červené malvičky, schopné zbarvit zahradu od počátku srpna a vydrží i zimní mrazy.

fialové bobule

Krásnoplodka

Jedná se o listnatý keř, dorůstající až do velikosti 2 metrů. V pozdním létě se jeho jemné růžové květy mění v trsy malých fialových bobulí, které se lesknou jako perly.  Tyto krásné plody zůstávají na větvičkách i po opadání listí, a to až do poloviny zimy. Krásnoplodka má až 150 druhů, které se liší svými barvami a odstíny.