Podpora psychického zdraví

Pro mnohé děti je pes či jiné zvířátko skvělým pomocníkem v těžkých časech. Mnoho dětí například lépe zvládne rozvod svých rodičů, stěhování, či jiné náročné změny a situace v životě, pokud mají zvířátko. Zvíře je tu vždy pro dítě, může mu svěřit všechny své obavy, sny a touhy bez obav, že by ho zvíře soudilo či se vysmívalo.
chlapeček s jorkšírem

Zvířata jako terapie

Odborný název canisterapie není nic jiného než léčba pomocí psa. Canisterapie se využívá například u dětí s hyperaktivitou, autistickými poruchami a při různých druzích mentální retardace. Pejsci pomáhají takovýmto dětem zlepšit komunikaci, rozvíjet slovní zásobu, podporovat paměť a sociální dovednosti, relaxovat a odbourávat stres, zvyšovat sebedůvěru a mnoho jiného. Podobně i kočky mají na děti množství pozitivních účinků a cíleně se toho využívá ve felinoterapii, což je zase terapie pomocí koček. Tyto zvířátka pomáhají odbourat stres a deprese a pro některé děti, které by mohly mít strach ze psa, je kočka přijatelnějším "terapeutem", protože té se obvykle děti nebojí. Terapie se dají také kombinovat.
kočka chlapce

A co alergici?

Mnoho dětí dnes však trpí alergiemi na psí či kočičí chlupy. Podle odborníků se však i v těchto případech dá aplikovat canisterapie nebo felinoterapie, pokud jsou dodrženy zásady správné hygieny. Navíc přítomnost psa či kočky v rodině, přispívá k celkovému zdraví dítěte, nejen po psychické ale i fyzické stránce. Děti mají lepší obranyschopnost, tedy jejich imunitní systém bývá silnější než u dětí, které žijí bez zvířat.

Psa, kočku či jiné zvíře?

Přestože v souvislosti s terapeutickými účinky na děti se mluví nejčastěji o psech či kočkách, i jiný domácí mazlíček může mít podobný efekt. Pokud rodiče nejsou přesvědčeni, že dítě je na psa nebo kočku připravené, nebo to nedovolují podmínky, možností by mohl být třeba křeček či rybka v akváriu. Každé zvíře představuje totiž určitý závazek a zodpovědnost.